League tables

The Faraday Challenge Day league tables allow you to keep track of your school's progress throughout the 2018-19 season.

In the schools league table, you can check your rank and position by searching for your school - just enter the first two letters of the name of your school in the 'Search by school' box below.

The teachers league table follows the progress of the teacher's teams as they take on the Faraday Challenge alongside their students.


Schools league table

School name

Points

Tie-breaker
St John's College, Southsea (Team 1) 72 42
The Burgess Hill Academy, West Sussex (Team 3) 80 51
Old Palace of John Whitgift, Croydon (Team 3) 83 53
Holbrook Academy, Ipswich (Team 1) 79 48
Dereham Neatherd High School, East Dereham (Team 2) 82 56
Wells Cathedral School, Somerset (Team 6) 78 51
Thomas Gainsborough School, Sudbury (Team 1) 71 46
Gordano School, Portishead (Team 6) 72 45
S. Anselms School, Bakewell (Team 4) 76 49
Swanwick Hall School, Alfreton (Team 4) 88 57
John Henry Newman School, Stevenage (Team 6) 69 47
Nobel School, Stevenage (Team 2) 80 52
Fearnhill School, Letchworth (Team 1) 66 43
Belmont Academy, Ayr (Team 4) 71 44
Irvine Royal Academy, Ayrshire (Team 3) 80 50
George Heriots School, Edinburgh (Team 2) 78 46
Nottingham Emmanuel School, West Bridgford (Team 3) 74 45
St Roch's Secondary School, Glasgow (Team 2) 77 49
Brighton Aldridge Community College, Hassocks (Team 2) 87 58
Uckfield College, East Sussex (Team 6) 81 51
Oasis Academy Southbank, London (Team 3) 81 52
St Richard's Catholic College, Bexhill-on-Sea (Team 2) 80 52
Tolworth Girls School, Surbiton (Team 6) 82 49
Harwich and Dovercourt High School, Harwich (Team 5) 72 47
Colchester County High School for Girls, Essex (Team 3) 75 46
Maltings Academy, Witham (Team 6) 71 42
Woolmer Hill School, Haslemere (Team 6) 86 52
Christ the King College, Isle of Wight (Team 6) 74 50
Ernest Bevin College, Tooting (Team 2) 69 41
Lilian Baylis Technology School, Kennington (Team 5) 68 42
Carshalton School for Girls, Sutton (Team 3) 70 42
Oasis Academy Mayfield, Southampton (Team 3) 72 44
Ysgol Dinas Bran, Llangollen (Team 5) 71 41
Haberdashers Abraham Darby, Telford (Team 2) 61 41
Ysgol Clywedog, Wrexham (Team 2) 58 34
Kingsbury School, Tamworth (Team 4) 63 37
Wade Deacon High School, Widnes (Team 1) 64 39
Fullhurst Community College, Leicester (Team 1) 70 48
Trafalgar School, Downton (Team 1) 83 53
Orleans Park School, Twickenham (Team 4) 63 44
Grey Court School, Richmond (Team 2) 74 45
St Olave's Grammar School, Orpington (Team 1) 82 55
St Catherine's Catholic School, Bexleyheath (Team 4) 75 48
Eden Park High School, Bromley (Team 4) 75 50
Saltley Academy, Birmingham (Team 2) 59 37
Bowland High School, Grindleton (Team 1) 57 31
King James School, Knaresborough (Team 6) 60 36
Erdington Academy, Birmingham (Team 6) 75 53
The King's School, Pontefract (Team 3) 66 41
Swanshurst School, Birmingham (Team 1) 79 48
Horsforth School, Leeds (Team 1) 65 39
Cowplain School, Waterlooville (Team 4) 61 38
Sir William Perkins School, Chertsey (Team 6) 80 47
Admiral Lord Nelson, Portsmouth (Team 3) 63 38
Loxford School, Ilford (Team 4) 72 45
Brentwood Ursuline Convent High School, Brentwood (Team 5) 79 49
Mayfield School, Dagenham (Team 4) 75 50
Onslow St Audrey's School, Hatfield (Team 4) 72 46
Park High School, Stanmore (Team 4) 84 54
Woodhouse Grove School, Bradford (Team 5) 76 45
Featherstone High School, Southall (Team 6) 72 41
Walthamstow Girls School, Walthamstow (Team 6) 77 51
Trinity Catholic High School, Woodford Green (Team 1) 80 52
Alun School, Mold (Team 3) 87 54
The Sandon School, Chelmsford (Team 1) 86 53
The Sweynes Park School, Rayleigh (Team 1) 76 44
Anglo European School, Ingatestone (Team 3) 75 46
Woodfield Academy, Redditch (Team 3) 82 52
Prendergast School, Lewisham (Team 3) 84 51
Abbeywood Community School, Stoke Gifford (Team 1) 74 50
Fulford School, York (Team 3) 81 51
Sacred Heart Secondary School, Redcar (Team 2) 79 46
Sherrardwood School, Welwyn (Team 3) 78 53
Monkwearmouth Academy, Sumderland (Team 3) 83 50
Vyners School, Ickenham (Team 4) 79 52
Northwood School, Hillingdon (Team 3) 86 54
St Thomas More Catholic School, Wood Green (Team 2) 75 46
Edmonton County School, Enfield (Team 5) 65 43
St Mark's West Essex School, Harlow (Team 3) 82 55
Holsworthy Community College, Holsworthy (Team 4) 73 45
Kingsbridge Community College, Kingsbridge (Team 6) 84 53
John Mason School, Abingdon (Team 2) 66 45
Reddish Vale High School, Stockport (Team 1) 88 55
Sibford School, Banbury (Team 3) 81 51
King Ecgbert School, Sheffield (Team 1) 81 48
Great Marlow School, Marlow (Team 2) 72 44
The Bolsover School, Chesterfield (Team 5) 90 56
ICENI Academy, Thetford (Team 2) 66 41
St Benedict's Catholic College, Colchester (Team 4) 91 57
Chelmer Valley High School, Chelmsford (Team 1) 88 58
Bay House School, Gosport (Team 4) 76 50
Crofton School, Stubbington (Team 5) 71 43
Southchurch High School, Southend-on-Sea (Team 3) 73 42
Chase High School, Southend-on-Sea (Team 4) 84 52
John Henry Newman Catholic College, Birmingham (Team 6) 74 49
Royal Liberty School, Romford (Team 6) 74 45
Blue Coat Academy, Walsall (Team 5) 78 49
Ellesmere College, Ellesmere (Team 5) 78 54
Castle Court School, Wimborne (Team 5) 90 61
The Swanage School, Swanage (Team 4) 73 47
Hawarden School, Deeside (Team 2) 85 54
St Mary's Middle School, Puddletown (Team 1) 75 46
Penryn College, Cornwall (Team 6) 82 53
Helston Community College, Cornwall (Team 3) 82 50
ISCA Academy, Exeter (Team 3) 75 51
Nailsea School, Bristol (Team 5) 77 49
Downend School, Bristol (Team 4) 79 49
Chew Valley School, Bristol (Team 1) 83 50
Exeter Cathedral School, Exeter (Team 2) 79 48
Bridgwater College Academy, Somerset (Team 3) 77 52
Ecole Jeanine Manuel, London (Team 2) 80 53
Eltham College, London (Team 4) 83 50
Cheam High School, Sutton (Team 1) 78 47
Southborough High School, Surbiton (Team 3) 68 39
Tiffin Girls School, Kingston upon Thames (Team 1) 86 55
Bridge Academy, Hackney (Team 5) 71 41
King David High School, Liverpool (Team 3) 90 54
Lister Community School, Plaistow (Team 2) 79 50
All Hallows Catholic High School, Preston (Team 6) 87 54
St Bonaventure's, Forest Gate (Team 4) 70 43
Dowdales School, Dalton-in-Furness (Team 2) 83 51
Netherhall Learning Campus High School, Huddesfield (Team 5) 86 52
Holy Family Catholic High School, Carlton (Team 6) 92 56
All Saints Academy, Cheltenham (Team 1) 79 50
Pittville School, Cheltenham (Team 5) 74 50
Beverley Grammar School, Beverley (Team 2) 84 52
Whitley Academy, Coventry (Team 4) 86 54
St Peter's School, Huntingdon (Team 4) 75 50
Wolsingham High School, Bishop Auckland (Team 1) 83 50
Hetton School, Houghton Le Spring (Team 2) 83 50
St George's School, Harpenden (Team 5) 88 54
Chiswick School, London (Team 6) 74 44
Paddington Academy, London (Team 5) 62 43
Ravens Wood School, Bromley (Team 1) 88 54
Woodside High School, Wood Green (Team 6) 60 38
Harris Academy Purley, Croydon (Team 4) 71 43
Riddlesdown Collegiate, Purley (Team 6) 78 47
Ramsey Academy, Halstead (Team 1) 73 44
Tabor Academy, Braintree (Team 3) 65 42
Lady Margaret School, Parsons Green (Team 4) 84 52
Harris Academy St John's Wood, London (Team 5) 71 47
Copthall School, Mill Hill (Team 3) 74 50
Harris Academy, Merton (Team 6) 76 47
Ecclesfield School, Sheffield (Team 6) 82 51
Soar Valley College, Leicester (Team 5) 74 48
The William Allitt School, Swadlincote (Team 1) 87 53
Corby Technical School, Northamptonshire (Team 4) 87 51
St Julian's School, Newport (Team 6) 70 43
Wirral Grammar School for Girls, Bebington (Team 2) 80 51
Ysgol Dyffryn Aman, Ammanford (Team 2) 68 44
Ysgol Gyfun Emyln, Newcastle Emlyn (Team 2) 70 48
Blacon High School, Chester (Team 5) 76 51
Garnock Community Campus, Glengarnock (Team 6) 81 46
Our Lady's High School, Cumbernauld (Team 2) 84 50
Blairgowrie High School, Blairgowrie (Team 5) 83 51
Coopers' Company and Coborn School, Upminster (Team 3) 87 51
Lenzie Academy, Glasgow (Team 2) 91 58
Harris Academy, Rainham (Team 3) 77 51
Billericay School, Essex (Team 5) 67 44
St Mark's Catholic School, Hounslow (Team 1) 73 46
Bedale High School, Bedale (Team 4) 84 52
Chosen Hill School, Churchdown (Team 4) 72 45
Parkside Academy, Durham (Team 2) 82 51
Dormer Wells High School, Southall (Team 4) 66 46
Newcastle High School for Girls, Newcastle upon Tyne (Team 6) 88 52
Maidstone Grammer School, Maidstone (Team 5) 80 30
Rochester Grammar School, Rochester (Team 4) 81 53
Wallace High School, Lisburn (Team 6) 73 43
Hall Mead School, Upminster (Team 5) 71 43
St Paul's High School, Newry (Team 3) 62 40
Seven Kings School, Ilford (Team 2) 73 43
Belfast High School, Belfast (Team 6) 77 50
Cookstown High School, Cookstown (Team 2) 76 48
Dalriada High School, Ballymoney (Team 1) 80 48
St Columbas High School, Gourock (Team 3) 80 48
Kinross High School, Kinross (Team 2) 81 47
Withington Girls' School, Manchester (Team 2) 71 46
Grange Academy, Kilmarnock (Team 3) 73 48
Glossopdale School, Hadfield (Team 5) 85 51
Downlands Community College, Hossack (Team 2) 87 58
All Saints Catholic School, Dagenham (Team 6) 68 41
Derby Grammar School, Littleover (Team 1) 84 52
Notting Hill and Ealing High School, London (Team 3) 71 46
Walton High, Milton Keynes (Team 4) 65 38
North Leamington School, Leamington Spa (Team 2) 72 43
Furness Academy, Barrow in Furness (Team 3) 70 45
Broughton High School, Preston (Team 3) 78 51
Salford City Academy, Eccles (Team 1) 64 39
Chislehurst and Sidcup Grammar School, Sidcup (Team 6) 73 44

 

Last updated on

27th June 2019

Tie-breakers

When more than one team receives the same number of total points, the Challenge Leaders will moderate the paperwork, the overall products and their teamwork throughout the day to generate a tie-breaker score which will determine their place on the league table.  

 


Teachers league table

At each event, we invite the teachers present to form a team and take on the same challenge as the students! The teacher's team will be judged in the same way by the Faraday Challenge Leader and marks will be awarded on various aspects of their work throughout the day. Although there are no prizes for teachers, their scores are shown below for them to show their colleagues on their return to school. 

Good luck to all of our teacher teams this season!

School name

Points

Tie-breaker
Stowmarket High School, Ipswich 79 48
Nottingham Emmanuel School, West Bridgford 69 47
Heritage High School, Alfreton 73 57
Thomas Alleyne Academy, Stevenage 71 48
Tolworth Girls School, Surbiton 79 48
Wallington High School for Girls, Sutton 70 40
The Polesworth School, Tamworth 66 44
Bishop Wordsworth Grammar School for Boys, Sailsbury 68 42
Honley High School, Holmsfirth 60 37
King Edward VI Camp Hill School for Girls, Birmingham 76 52
Fulneck School, Leeds 81 49
Notre Dame School, Cobham 37 22
The Mount School, York 75 50
St Mark's West Essex School, Harlow 85 56
Plymouth University, Plymouth 84 53
Space Studio Banbury, Oxfordshire 73 46
Blue Coat Academy, Walsall 71 42
University of Bristol, Bristol 78 51
Airbus Facility Filton, Bristol 70 44
Queen Mary University, London 72 43
Garnock Community Campus, Glengarnock 50 29
Newcastle High School for Girls, Newcastle upon Tyne 74 45
Derby University, Derby 86 55
Broughton High School, Preston 78 51

 Last updated on

 20th June 2019